Sausis

Sodininko darbai

  • Sausį reikia patikrinti sklype žiemojančius augalus, ypač visžalius. Jei reikia, nupurtyti sniego perteklių nuo sumedėjusių augalų. Spygliuočiai labiausiai nukenčia nuo storo ir šlapio sniego sluoksnio. Galima patikrinti, ar gerai pridengti ir pamulčiuoti  daugiamečiai augalai (gėlės, prieskoniniai ir pan.)
  • Jei didelis šaltis ir sniego nedaug, visžalius augalus būtina pridengti eglišakėmis, dirvą mulčiuoti durpėmis, jei tas nebuvo padaryta rudens pabaigoje. Jei šaltą sausį nėra sniego ir kritulių, rekomenduojama palaistyti rododendrus, ypač naujai pasodintus.
  • Jei oras nešaltas, galima jau sausio mėnesį aplink vaismedžius išberti mineralines trąšas ir įterpti į dirvą (maždaug 50g/1kv.m.). Dabar galima naudoti fosforo ir kalio trąšas, o azoto trąšas palikti pavasariui.
  • Reikėtų pašalinti ant vaismedžių likusius lapus su žiemojančiais kenkėjais ir sudžiūvusius vaisius su ligų sukėlėjais.
  • Jei nešalta, galima retinti obelis ir kriaušes, kurių vainikai labai tankūs. Paprastai pašalinami visi į vainiko vidų augantys ūgliai, sužalotos, nesveikos, ar besitrinančios šakos. Storesnės šakos pjaunamos iš apačios ir baigiama pjūviu iš viršaus, prilaikant, kad šaka neišplėštų medienos. Visos žaizdos užtepamos ar užpurškiamos sodo tepalu.
  • Dabar galima tvarkyti serbentų, agrastų, svarainių krūmus. Serbentai paprastai dera 3-6 metus, todėl būtina kas metai juos apgenėti. Genint krūmus, paliekama 8-15 įvairaus amžiaus stiebų, išpjaunami seniausi. Jaunus ūglius galima patrumpinti 1/3 jų ilgio.
  • Jei planuojama sodinti naujus vaismedžių sodinukus pavasarį, galima pasiruošti kuolus jiems pririšti. Juos patariama impregnuoti.

Daržininko darbai

  • Sausio mėnesį rekomenduojama susiplanuoti daržo darbus einamiesiems metams. Reikia numatyti daržo dalį, kurioje bus auginamos daugiametės daržovės: smidrai, rabarbarai, rūgštynės, prieskoninės daržovės. Likusiai daliai suplanuoti reikia žinoti, kad vienoms daržovėms reikia daug organinių trąšų – komposto, mėšlo (įvairių veislių kopūstai, agurkai, gūžinės salotos, salierai, melionai, moliūgai, cukinijos), kitos nemėgsta šviežio mėšlo (žirniai, pupelės, morkos, porai, pomidorai, paprikos), todėl reikėtų daržą  dalinti į dvi dalis ir vieną gausiai patręšti organinėmis trąšomis, o kitą palikti netręštą – ši dalis, jeigu reikia, kalkinama.
  • Gerai suplanuotas ir intensyviai išnaudojamas daržas gali duoti 2-3 derlius per metus. Pavyzdžiui, anksti pavasarį šiltnamyje sėjamos ankstyvosios salotos, ridikėliai, krapai, kai šis derlius nuimamas, ten sodinami agurkai, pomidorai, paprikos, baklažanai. Todėl reikalinga pasitikrinti turimą sėklų rezervą, patikrinti daigumą (sudaiginti ir suskaičiuoti kiek turima sudygusių), pagal tai atitinkamai apskaičiuoti reikalingą sėklos kiekį ir įsigyti papildomai.
  • Rekomenduojama reguliariai tikrinti laikomas rūsyje daržoves, tikrinti substrato (smėlio) drėgnumą. Būtina atrinkti pradedančias pūti daržoves, nes jos puviniu apkrečia kitas. Reikalinga taip pat vėdinti rūsius ir kontroliuoti kad juose būtų ne mažiau kaip 3-4 laipsniai šilumos.
  • Jei nėra šalčių, galima dezinfekuoti šiltnamį arba palikti šį darbą ankstyvam pavasariui. Šiltnamio konstrukcija dezinfekuojama deginant sieros miltelius, šiltnamio žemę ar substratą stelažuose galima dezinfekuoti sulaistant verdančiu vandeniu ir pridengiant sintetine plėvele. Kitas būdas: nupurkšti stiklinio ar polikarbonatinio šiltnamio dangą ir konstrukcijas fungicidų/pesticidų mišiniu, mineralinių medžiagų mišiniais ir ekologinių ekstraktų mišiniais, tais pačiais tirpalais dezinfekuojami vazonai, daigyklos, sodo įrankiai, dėžės, stelažai.

Gėlininko darbai

  • Sausio mėnesį galima pražydinti medžių ir krūmų šakeles, kurios rudenį sukrovė žiedinius pumpurus: forsitijas, dekoratyvines vyšnias, sedulas. Tačiau žiemą šių krūmų (taip pat ir alyvų, visterijų, pupmedžių, žalčialunkių) genėti negalima, nes nupjausite žydėti susiruošusias šakas. Juos galima tik praretinti išpjaunant senas šakas.
  • Jei sniego nedaug, o šalčiai ir vėjai dideli, būtina daugiametes gėles mulčiuoti durpėmis. Nerekomenduojama mulčiuoti drėgnais lapais, nes augalai negaus oro, gali susirgti puviniu.
  • Jei rododendrai auga atviroje vietoje, ne užuovėjoje, krūmus rekomenduojama dengti šviesia agroplėvele, jei šalčiai nedideli iki 10 laipsnių Celsijaus, galima nuimti agroplėvelę.
  • Sausio mėnesio pabaigoje reikalinga patikrinti kaip laikosi jurginai, kardeliai, begonijos ir kitos vėsiose patalpose žiemojančios gėlės: oleandras, azalijos, ožekšniai ir panašūs augalai.
  • Į patalpas jau galima įnešti pražydinti skirtas svogūnines gėles, joms geriausia temperatūra: 18-20 laipsnių Celsijaus.

Kiti darbai

  • Jei planuojama sklypo pertvarka, sausio mėnesį pats laikas kreiptis į kraštovaizdžio specialistą patarimų ir iš anksto suderinti darbų atlikimo grafiką. Kartais keletas gerų patarimų, kurie kainuoja palyginus nedaug, gali sutaupyti labai daug pastangų, laiko ir lėšų.
  • Puikus laikas pasirūpinti žiemojančiais paukšteliais ir pavasarį sugrįžtančiais paukščiais. Reikia prižiūrėti/įrengti paukščių lesyklėles ir nepamiršti jas papildyti, taip pat sklype turėti inkilų (pvz: 6-8a sklype gali gyventi viena paukštelių šeima, o 12-20a sklype puikiai tilps 2 inkilai dviems varnėnų šeimynoms). Iš asmeninės patirties žinau, kad pora varnėnų šeimų puikiai apsaugo visą sklypą nuo milijonų skruzdėlių, erkių, ir kitų kenkėjų. O koks malonumas stebėti visą šeimyną trepsint ant pievelės ir nesustojant renkant įvairiausius vabzdžius :). Todėl tinkami ir tinkamai įrengti (nepasiekiami katinams ir plėšriesiems paukščiams, ir pritvirtinti pietinėje kamieno pusėje) inkilai paukščiams yra vienas iš svarbiausių mano darbų žiemą.
  • Žiemą galima peržiūrėti inventorių: įsigyti reikiamų įrankių, augalų apsaugos priemonių, dezinfekuoti, galąsti esamus, bei paruošti žoliapjoves sezonui.