Orchidėjų phalaenopsis auginimas

Orchidėjų phalaenopsis auginimas. Asmeninė patirtis

Šią gėlę galima įsigyti kiekvienoje parduotuvėje, jos itin mėgstamos dėl neįtikėtinai ilgo žydėjimo periodo, įvairiausių formų, dydžių ir spalvų žiedų. Informacijos apie phalaenopsis auginimą – tonos. Tačiau vis dar dažnai girdžiu užsakovų klausimus kodėl orchidėja miršta, kodėl niekada nebežydi. Yra nuomonių, kad orchidėjas auginti ir pražydinti antrą kartą namuose yra neįmanoma, todėl paprasčiausia pražydėjusias tiesiog išmesti.

Turiu pripažinti kad nemaža dalis bendrai pateikiamos informacijos apie orchidėjų auginimą yra nieko verta, arba tinka ne visiems, o tinkamo substrato phalaenopsiams Lietuvoje nusipirkti iš viso neįmanoma. Didžioji dalis to, kas yra parduodama Lietuvos rinkoje kaip „Substratas orchidėjoms“, phalaenopsiams yra NETINKAMA!

Bet apie viską iš pradžių.

Sąlygos phalaenopsiams auginti Lietuvoje

Orchidėjos gali augti ne vienus, o daugybę metų joms tinkamose sąlygose. Gamtoje phalaenopsiai auga atogrąžų miškuose ant medžių kamienų, nes yra epifitai. Prieš įsigyjant orchidėją, pagalvokite ar turite tinkamas sąlygas… ne, ne, atogrąžų miško namuose sukurti nereikia 🙂 Keletas sąlygų, reikalingų phalaenopsiams:

  • Ideali temperatūra ne žemesnė nei +20 laipsnių Celsijaus visus metus. Jei žiemą namuose palaikote žemesnę temperatūrą, phalaenopsis išgyvens iki +16 laipsnių, tačiau liks ramybės būsenos, neaugs, nežydės. Žemoje temperatūroje reikės atkreipti dėmesį į ilgesnius nelaistymo periodus, kad vėsioje drėgnoje aplinkoje neužpultų puvinys.
  • Geriausia augimo vieta: pietrytinė ar pietvakarinė palangės, tiesioginė pietinė palangė rekomenduojama su dieninėmis užuolaidomis, kurios šiek tiek prislopina tiesioginę saulėkaitą. Phalaenopsiai mėgsta šviesą, tačiau ilgos valandos pietinėje saulėkaitoje vasarą gali apdeginti lapus ir per greitai išdžiovinti šaknis. Gamtoje phalaenopsiai auga po medžių laja, kur tiesioginės saulėkaitos niekada nebūna.
  • Patalpos drėgmė – iš esmės tinka visi kambariai (vonia su langu ir virtuvė – idealiai), jei yra palaikoma tinkama temperatūra, apšvietimas ir oro drėgmė. Rekomenduojama apsvarstyti galimybę turėti drėkintuvą patalpoje kur auginate orchidėjas, jei žiemą oras namuose pernelyg sausas dėl intensyvaus šildymo. Tokiu atveju reikėtų apgalvoti galimybę dažnai nupurkšti orchidėją specialiu skysčiu lapų priežiūrai.
  • Jei orchidėją planuojate auginti ant šiaurinės palangės ir norite kad orchidėja žydėtų ilgiau ir  augtų sparčiau, reikalinga papildomo apšvietimo galimybė ir tamsiuoju metų laiku.

Phalaenopsis pasirinkimas parduotuvėje

Turint sąlygas, reikia mokėti išsirinkti sveiką ir gyvybingą orchidėją. Žiedai – ne svarbiausias dalykas. Svarbiausia yra šaknys. Šaknys turi būti storos, mėsingos, šviesiai pilkos spalvos su žaliais galiukais, arba žalios – tai reiškia kad augalas neseniai buvo palietas. Sveikos, storos, nesupuvusios, nenudžiūvusios, nepageltę, nedėmėtos šaknys, kurios tvirtai laikosi vazone, yra sveikos orchidėjos pagrindas. Jei šaknys baltos ar gelsvos, o ne šviesiai pilkos ar žalios spalvos, nepirkite – jos  negyvos. Šaknys, kurios yra išaugusios virš vazonėlio, gali būti kiek padžiūvusios, tai reiškia kad orchidėja negalėjo pakankamai pasisavinti drėgmės iš oro ir jas nudžiovino.

Keletas netinkamų šaknų pavyzdžių:

                            

Keletas puikių šaknų pavyzdžių:

                              

 

Nudžiūvę žiedpumpuriai
Žiedai su puviniu
Puvinys

    Jei orchidėjos šaknys puikios, atkreipkite dėmesį į lapus: jie turi būti tamsiai žali (išskyrus margalapių orchidėjų atvejus), blizgantys, standūs, neapvytę, ne dėmėti. Įvairiausios dėmės, raukšlės, gumbai ir gumburai abiejose lapo pusėse ar deformuoti lapai liudija apie kenkėjus ir ligas. Jei ant orchidėjos žiedų matote mažus žalius taškelius, kurie nėra rašto dalis, orchidėja serga puviniu, parsinešus ją namo reikės izoliuoti, nupurkšti priešgrybeliniais preparatais bei mažiau laistyti.          

 

 

Turėkite omenyje, kad rinkoje yra parduodami ir phalaenopsiai su dažytais žiedais, paprastai ryškios mėlynos spalvos, kadangi, skirtingai nuo kitų rūšių (vanda, zigopetalas ir kt) ši orchidėjų rūšis mėlyno atspalvio gamtoje neturi. Šis efektas yra laikinas ir įprasta tokių orchidėjų žiedų spalva yra balta. Kolekcininkų yra vertinamos mutavusių žiedų formos phalaenopsis orchidėjos (big lip, peloric, butterfly formos žiedai).

Big Lip formos žiedai
Big Lip formos žiedai
Butterfly formos žiedai

       

 

 

 

 

Naujai įsigytos orchidėjos priežiūra

Parsinešėme phalaenopsis namo. Ką daryti toliau? Pirmiausia apžiūrėti dėl kenkėjų ir būtinai izoliuoti nuo kitų namuose esančių gėlių. Perkant kenkėjų iš karto galima ir nepastebėti, jie gali slėptis lapų skrotelėse, vazonėlyje ir pan. Tripsų, skydamarių, įvairių viršrų ir kt. kenkėjų kiaušinėliai gali laukti tinkamų sąlygų ir išsivystyti parsinešus orchidėją namo. Todėl BŪTINAI rekomenduoju naują orchidėją tą pačią dieną parsinešus ir leidus adaptuotis kelias valandas, pamerkti kelioms minutėms visą vazonėlį į vandenį su fungicidais ir insekticidiniais sisteminiais preparatais bei nupurkšti visą augalą tais pačiais sisteminiais preparatais (pagal gamintojų pateiktas naudojimo instrukcijas), kad visas augalas ir jo šaknys kartu su visu gruntu būtų tinkamai apdoroti ir dezinfekuoti. Rezultato užtvirtinimui procedūrą už poros savaičių rekomenduojama pakartoti.  Jei pastebėjote ligų ar kenkėjų pažeistų lapų, kurių iš karto nesimatė perkant, rekomenduoju tokius lapus nedelsiant pašalinti.

Mano praktikoje yra buvęs atvejis, kai užsakovai pasakojo, kad iš parduotuvės parsinešė naują orchidėją su nepastebėtais skydamariais, kurie žaibiškai išplito ir nugraužė visus šalia augusių orchidėjų pavasarinius žiedynkočius per keletą dienų. Žmonės buvo užimti ir problemą ne iš karto pastebėjo. Žiedai buvo prarasti, teko rekomenduoti skubiai apdoroti sisteminiais insekticidais visas orchidėjas ir nukirpti pažeistus žiedynkočius iki artimiausių sveikų skrotelių, tai gerokai atidėjo ne tik žydėjimo laiką, bet ir žiedų skaičių, kadangi iš šoninių skrotelių išaugusių žiedų skaičius paprastai būna mažesnis, nei ant pagrindinio žiedynkočio.

Nupurškus ir laikinai izoliavus nuo kitų gėlių (2-4 savaites), kol įsitikinsime kad naujas augalas sveikas, orchidėją reikia pastatyti į tinkamas sąlygas ir jei orchidėja žydi, leisti jai ramiai peržydėti, persodinti nereikia. Tręšti, kol apdorojama cheminiais preparatais, nerekomenduojama.

Kitas klausimas: kaip ir kada laistyti naują phalaenopsį? Kada reikia laistyti, gana paprasta nustatyti: šaknys būna šviesiai pilkos spalvos, vazonėlis tampa lengvas. Žiemą savo orchidėjas laistau vieną kartą per maždaug 10 dienų, vasarą – kartą/du per savaitę, priklausomai nuo oro salygų namuose ir šaknų būklės. Ir nepamirštu šiltuoju metų sezonu nupurkšti lapų su specialiu lapų priežiūrai skirtu tirpalu. Žiemą jo vengiu, kad nepadauginčiau drėgmės, nes namuose žiemą palaikome maždaug nuo +17 iki +19 laipsnių Celsijaus. Lapus žiemą valau su drėgna šluoste. Jūsų laistymo intervalai gali skirtis, įvertinus oro drėgmę ir temperatūrą namuose ir netgi atskirose patalpose (pvz. vonioje būna drėgnesnis mikroklimatas nei svetainėje, orchidėją reikia laistyti rečiau) bei laistymo būdą, tačiau visada būtina atsižvelgti į šaknų spalvą ir būklę.

Čia yra svarbus pirmas niuansas, kurio daugelis pradedančiųjų augintojų nežino: naujas nepersodintas orchidėjas laistyti reikia pilant vandenį iš viršaus, bet TIK PAGAL VAZONO KRAŠTUS – jokiu būdu NE PER VIDURĮ, ir ne ant augalo viršaus. Palaisčius iš kraštų, reikia leisti vandeniui nuvarvėti ir palaistyti dar porą kartų tuo pačiu būdu, kol matysime, kad vazonėlio kraštuose esančios šaknys pažaliavo. Jei šaknys pasiekia vazonėlio dugną, galima įstatyti orchidėjos vazonėlį į vandenį 1-2 cm (ne aukščiau) ir palaikyti keletą minučių, kol šaknys pažaliuos. Tokiu būdu laistyti reikia kol orchidėja peržydės ir bus persodinta.

Durpių kempinė ant orchidėjos pagrindo

Negalima naujai įsigytos orchidėjos laistyti įstatant visą vazonėlį iki viršaus į vandenį. Tuojau paaiškinsiu kodėl: visi phalaenopsiai ant augimo pagrindo turi durpių/sintetines kempines, kurios yra vazonėlio viduryje, ant kurių buvo auginami gamintojo šiltnamiuose. Laistyti šį durpių gabalą, prie kurio prisitvirtinusi orchidėja, yra didelė klaida: kadangi jis greitai neišdžiovina drėgmės, kaip gamintojo šiltnamyje sukurtomis tobulomis sąlygoms, orchidėjos pagrindas kartu su šaknimis prie kempinės dažniausiai pradeda pūti, o mes dažniausiai to nepastebime laiku, nes ši durpių kempinė yra vazono viduje.

Labai dažnai vazonėlio kraštuose ir aukščiau iš pagrindo augančios šaknys (tos, kurios matosi) atrodo puikiai, nes jos neauga iš pagrindo, esančio kempinėje, ir tik susiruošus persodinti dažnai matomos vazonėlio viduje esančios šaknys, kurios yra anksčiau išaugę būtent iš pagrindo, esančio kempinėje, ir jos dažnai būna jau pažeistos dėl netinkamo kempinės laistymo ir to pasekoje susidariusios nuolatinės drėgmės toje vietoje. Reikėtų vengti vandens susikaupimo orcidėjos pagrindo viršuje, kur auga nauji lapeliai, jei vistik netyčia ten vandens pripylėme, reikia pašalinti su kempine ar šluoste. Phalaenopsiai dažniausiai gamtoje auga ne į viršų, kaip vazonėlyje, bet pasvirę nuo medžio kamieno maždaug 45 laipsnių kampu, taigi lyjant vanduo tiesiog nubėga lapais žemyn ir nesikaupia orchidėjos augimo taške viršuje. Taip pat prisiminkime, kad phalaenopsių šaknys turi greitai išdžiūti po laistymo, kaip natūraliai augančių ant medžio kamieno – palijo, vėjas nudžiovino, ir vėl iš naujo.. bet kokia nuolatinė drėgmė jas supūdo.

Peržydėjus orchidėjai galima nukirpti žiedkotį, jei jis sausas (pjūvio vietą dezinfekuoti užlašinus 9% vandenilio peroksido tirpalo, kurio galima nusipirkti bet kurioje vaistinėje), arba palikti, jei matote kad yra gyvybingų skrotelių, iš kurių gali išaugti naujos žiedyno šakos. Beje, internete teko matyti kaip nukirptas žiedynkotis užtepamas baltinančia dantų pasta ir visa tai pateikiama kaip kažkokia „stebuklinga priemonė“ 🙂 Kai kurios baltinančios dantų pastos turi vandenilio peroksido sudėtyje, taigi efektas tikriausiai panašus, kaip ir užlašinus paprasčiausio 9% tirpalo. Bet tokiems autoriams matyt labai reikia pateikti kažkokią „stebuklingą sensaciją“ ir pageidautina kuo dažniau, kad surinktų reikiamas peržiūras, o paprastiems ir neįgudusiems augintojams visada rekomenduoju neišradinėti dviračio ir nesižavėti daugybe keistų ar „stebuklingų“ patarimų, o naudoti paprastas, aiškias, seniai žinomas ir laiko patikrintas priemones.

Naujo phalaenopsio persodinimas

Orchidėjas galima persodinti, kai po įsigyjimo ji jau peržydėjo, taip pat jei šaknys jau netelpa per mažame vazonėlyje. Geriausias metų laikas persodinimui – žiemos pabaiga, kadangi tuo metu gavusi daugiau saulės šviesos orchidėja atsibunda po tamsiojo metų laiko poilsio ir prasideda augimas. Persodinus žiemą ar rudenį, orchidėja kiek ilgiau adaptuojasi, nes Lietuvos klimate nenaudojant papildomo apšvietimo tai dažniausiai yra poilsio laikotarpis. Po pirmojo persodinimo sveikos orchidėjos tinkamai prižiūrint gali augti ir žydėti ilgus metus nejudinamos.

Prieš persodinant pirmą kartą, reikia apžiūrėti, kokiame gamykliniame substrate auga phalaenopsis. Yra keletas gamintojų šiltnamiuose naudojamų substratų: medžio žievė, kokoso plaušas, sąmanos. Į tai rekomenduoju atkreipti dėmesį ir pasirinkti artimiausią pagal gamintojo naudotą sudėtį ir frakciją atitinkantį naują substratą. Jei orchidėją, augusią sąmanose, persodinsime į medžio žievės substratą, jai prireiks kelis kartus ilgesnio laiko adaptuotis ir pradėti augti, nei panašiame ar tokiame pat substrate, kokiame augo prieš tai.

Persodinant yra niuansas, apie kurį užsiminiau straipsnio pradžioje: tinkamo substrato orchidėjoms phalaenopsis Lietuvoje nėra. Dažniausiai visuose substratų sudėtyse, ant kurių gamintojai pažymi „tinka phalaenopsiams“, yra daugiau ar mažiau durpių. Durpės VISIŠKAI NETINKA phalaenopsiams, nes jos įgeria ir ilgai laiko drėgmę ir būdamos drėgnos nėra tiek pralaidžios orui, kiek medžio žievė, o oras epifitų šaknims yra gyvybiškai būtinas. Todėl paprastai phalaenopsis, persodintas į orchidėjų substratą su durpėmis, gali kurį laiką egzistuoti ir netgi žydėti, tačiau anksčiau ar vėliau miršta, nes dažniausiai ta drėgmė ir epifitams reikalingos oro ventiliacijos nebuvimas substrate supūdo šaknis. Tokius substratus orchidėjoms su didele dalimi durpių sudėtyje ir pažymėtus kaip „tinkamus phalaenopsiams“, profesionalai vadina phalaenopsių žudikais, ir jie yra teisūs.

Koks turi būti tinkamas substratas? Pirmiausia, pagal sudėtį ir frakciją (sudedamųjų dalių gabalėlių dydį) panašus į gamintojo naudotą substratą, kuriame prieš tai augo orchidėja, antra – neturintis galimybės pūti ir pralaidus orui, kadangi atogrąžose šios rūšies orchidėjos auga ne durpėse, o ant medžių kamienų ir jų šaknis po lietaus greitai pradžiovina vėjas. Panašias sąlygas ir turime sukurti.. ne, ne, ventiliatoriaus neprireiks 🙂

Mano mėgstama substrato sudėtis:

  • apie 80% medžio (geriau spygliuočio) žievės gabaliukų,
  • apie 10% keramzito, perlito,
  • apie 10% natūralios medžio anglies gabaliukų (akmens anglis iš parduotuvės netiks),
  • taip pat tinka, bet nebūtina: natūralūs kokoso kevalo/plaušo gabaliukai, galima įdėti keletą kankorėžių, natūralių vyno kamščių (ne sintetinių, o iš natūralaus kamštinio ąžuolo), galima dėti šiek tiek sąmanų, tačiau phalaenopsiams tinka tik kiminai (lot: sphagnum) dėl savo dezinfekcinių savybių.
  • jei originalus substratas, kuriame prieš tai augo orchidėja, yra nesudūlėjęs, nepradėjęs gesti, pūti, ne per smulkus, galima perplovus jį naudoti vėl persodinant, santykiu 1:3, 1:2 su nauju substratu.

Žievės gabaliukų galima gauti nusipirkus bet kurį „orchidėjų substratą“ ir labai kruopščiai išplovus VISAS durpes, kol lieka tik švarūs medžio žievės gabaliukai, keramzito dalelės, perlitas, kokoso plaušas. Perplovus gali likti visai nedaug tinkamo grunto, todėl prieš perkant skaitykite kiek procentų durpių yra substrate, tiek maždaug jų ir išmesite.

Taip pat galima atskirai nusipirkti NIEKAIP NEAPDOROTO, visiškai NATŪRALAUS pušies (ar kt spygliuočių) ŽIEVĖS (būtent žievės, o ne medienos) mulčo. Nepirkite dažyto, ar apdoroto kokiais nors chemikalais. Toks netiks. Nusipirkus tinkamą mulčą, rekomenduojama nuplikyti verdančiu vandeniu ir apdoroti jį sisteminiais fungicidais/insekticidais, skirtais augalų apsaugai, tam jį paprasčiausiai reikia pamerkti į paruoštą pagal gamintojo rekomendacijas tirpalą ir palaikyti, kol gerai įsigers. Geriausia, kai visos substrato sudedamosios dalys yra panašių frakcijų, todėl jei pirktas mulčas per stambus, sulaužykite jį iki norimos frakcijos gabaliukų.

Vėlgi, internete galima rasti patarimų, kaip miške nuo medžių nulupama žievė, paskui namuose verdama, kad ją dezinfekuoti nuo kenkėjų, ligų ir pan. Jokiu būdu nerekomenduoju šitaip elgtis. Juk esame ne barbarai, ir miško neniokosime, substrato pasiruošti galime paprastai aukščiau rekomenduotais metodais.

Prieš persodinant orchidėją, vazonėlį galima pamerkti kelioms minutėms į kambario temperatūros vandenį, kad šaknys lengvai išsitrauktų iš vazono. Ištraukus reikia nukirpti visas supuvusias, sudžiūvusias, pažeistas šaknis, pjūvių vietas užlašinti 9% vandenilio peroksido tirpalu dezinfekcijai. Jei persodinant radote supuvusių šaknų, jas reikia pašalinti ir profilaktiškai apdoroti likusias sveikas šaknis priešgrybeliniais preparatais (nupurkšti ar pamerkti į tirpalą).

Orchidėja be durpių kempinės

Pirmą kartą persodinant orchidėją, svarbu yra atsargiai NUIMTI gamintojo durpių kempinę, kuri yra ant augalo pagrindo. Šių durpių pašalinimas gerokai sumažina tikimybę pūti augalo pagrindui ar šaknims, jei netyčia perlaistytume.

Atidžiai apžiūrėti orchidėjos pagrindą, jis turi būti žalias, be tamsių ar juodų dėmių, senų lapų žvynų, supuvusių ar sudžiūvusių šaknų ir pan. Substratą užpilti ant šaknų, švelniai pastuksenant vazonėlį, kad substratas užpildytų visas ertmes tarp šaknų. Orchidėją pasodinti ne giliau, nei auga pirmasis orchidėjos lapas. Orinės šaknys gali likti paviršiuje, jei jos nesudžiūvusios (sudžiūvusias nukirpti, nes jos jokios naudos orchidėjai neduoda), arba galima sukišti į substratą tas gyvas orines šaknis, kurias įmanoma nukreipti į vazono vidų be didelių pastangų, likusios gyvybingos gali likti išorėje. Sodinti rekomenduoju į permatomą vazoną su didelėmis ertmėmis dugne vandeniui nutekėti, kad visada galėtumėte stebėti šaknų būklę.

Kartais persodinus orchidėja gali nudžiovinti kurį nors lapą, jei šaknys geros būklės (atsimenate, šaknys – svarbiausia), leiskite jam nudžiūti, ir neperlaistykite be reikalo, nes orchidėja streso metu pasiima maisto medžiagas iš to lapo, kol prigyja po persodinimo, vėliau jį švelniai pašalinkite. Taisyklingai šalinti lapą reikia paėmus už galo ir per vidurį plešiant per pusę, prilaikant orchidėją, kol abi lapo dalys perplyš iki augalo pagrindo, tuomet kiekvieną dalį atsargiai patraukti į priešingas puses, kad lapas visiškai ir švariai pasišalintų, nepažeisdamas augančių šaknų ar žiedynkočių, ant pagrindo neturi likti jokių lapo likučių, nes pradės pūti.

Persodintos orchidėjos priežiūra

Kadangi durpių kempinę pašalinome, laistymo būdą po persodinimo galite rinktis kokį tik norite:

  • lieti šaknis iš viršaus (nepilant vandens ant paties augalo);
  • pamerkti du trečdalius vazonėlio 3-5 min į vandenį, kol šaknys pažaliuos;
  • įstatyti vazonėlį į padėklą su vandeniu 1-2 cm ir leisti šaknų galiukams pasiekti vandenį, palaikyti 5-10 min, kol šaknys pažaliuos;
  • nesvarbu koks laistymo būdas, svarbu palaisčius gerai nuvarvinti visą likusį vandenį, kad orchidėjų šaknys gautų oro ir nepradėtų pūti.

Vanduo orchidėjoms turi būti kambario temperatūros, ne kalkėtas, augimo/žydėjimo periodu galima naudoti įvairiausias specialias trąšas orchidėjoms, laikantis gamintojo rekomendacijų, o pavasarį aš rekomenduoju naudoti kartu ir biostimuliatorius, jie pigūs, o šaknų augimas ir žiedkočių dydis žymiai geresni. Likusį naudotą orchidėjoms vandenį su trąšomis ir biostimuliatoriais galite naudoti visų žydinčių gėlių laistymui namuose ar balkonuose.

Peržydėjusius ir apdžiūvusius žiedynkočius paprastai nukerpu, nes mano nuomone, orchidėja turi turėti laiką augimui, laiką žydėjimui, ir laiką poilsiui tokiose sąlygose, kokias turiu savo namuose. Tačiau tai nėra visiškai privaloma visiems, juk sąlygos pas visus yra skirtingos. Yra phalaenopsių, kurie žydi ir auga beveik nenutrūkstamai visus metus, ir tai yra puiku. Kartais tai priklauso ir nuo phalaenopsio veislės. Tiems, kurių orchidėjos auga augimo/žydėjimo/poilsio ciklais ir nežydi 10 mėnesių per metus, kaip kai kurie augintojai giriasi, nesisielokite ir nepertręškite savo orchidėjų, tai visiškai normalu 🙂

Ir dar: aš niekada nenešu savo orchidėjų į lauką, nors teko skaityti ir tokių keistų rekomendacijų… Ten jos tampa pasiekiamos įvairiausiems kenkėjams, virusams, grybeliams ir pan. negandoms. Lauke ne visada yra laiko jas patikrinti kasdien, ir parinkti joms tinkamą vietą, todėl nešti orchidėjų į lauką nerekomenduoju.

Kas mėgstate ieškoti patarimų internete apie orchidėjų auginimą, štai keletas momentų, į kuriuos rekomenduoju atkreipti dėmesį:

  • rinkitės autorius, kurie neslepia savo tikrųjų vardų ir veidų, bei pateikia savo kontaktinius duomenis;
  • pasirinkti autoriai turi nevengti atsakyti į vartotojų komentarus, klausimus, tegul ir nelabai patogius;
  • autorių auginamos orchidėjos turėtų būti tos pačios, sekant jų auginimo ir priežiūros rekomendacijas ilgesniu periodu, o ne nuolat keičiamos naujomis identiškomis, jei kas nepavyksta;
  • truputį skeptiškai vertinu autorius, kurie „atgaivina“ įvairiausiai pažeistas orchidėjas, jei jie prieš tai neparodo, kad tokias nusipirko specialiai straipsniui ar video įrašui, todėl dažnai įtariu, kad tai jų pačių netinkamo auginimo ar priežiūros pasekmė.